Kelta trtnelem
lordgabe 2005.09.21. 20:13
Bevezetknt annyit szeretnk elmondani, hogy ezen iromnyban kizrlag az szakra, vagyis a mai Nagy-Britannia s rorszg terletre kivndorolt keltk rvid, "gyorstalpal" trtnetnek ismertetst tztem clul. Kezdjk is el.
Mieltt kitrnnk az ltalunk emltett npcsoportra, nzzk meg, hogy kik is voltak a brit szigetek "slakosai"-nem vletlen az idz jel!
A serleg npe-Baker Folks; I.E. 1700 krl a mai Hollandia terletrl rkeztek. A leletek alapjn elmondhat, hogy ide teleplsk eredmnye egy bks asszimilci az "slakosokkal".
Keltk; I.E. 800 a ksi vaskorban rkeztek a mai francia s nmet terletekrl. A keltk trzsei nem alkottak egysget, gy pldul magyarzhat az is, hogy a francik ltal olykor hangoztatott "mi vagyunk a gallok sei" tkletes plda erre. Mint tudjuk a gallok, is a kelta -tgabb rtelemben vett - npcsoporthoz tartoznak, gy nemcsak a brit szigeteken tallkozhatunk az seikkel. Persze mindenhol egyrtelmen elmondhat, hogy a keltk akrcsak a tbbi npcsoport "elkeveredett". A gallok esetben ez a rmai hdts kvetkeztben valsult meg. Az szaki kelta hdts nemcsak a brit szigetek dli, hanem egszen a mai skciai s r terletekig eljutott. A legyztt npek a keltk nyelvt tvettk. Magas szint sznvonal tvsmvszet jellemezte. (Magyarorszg terletn is gazdag kelta rgszeti forrsokrl beszlhetnk, ugyanis az els np mely haznk terlett lakta, s azokrl feljegyzs is maradt, azok bizony a keltk voltak).
A kontinens nevt a brit trzs adta, pedig a belga volt a legersebb. A brit trzs szerepe vitatott, k nem lltottk magukrl, hogy keltk. Van aki oda sorolja ket, van aki nem. Caesar sikertelen kisrleteket tesz az ltala "Britannes"-nek nevezett terlet meghdtsra I.E. 55-54 kztt. Kr.u. 1 sz. vgn egy kelta trzsf kirlysgot hoz ltre Dl-Angliban, nv szerint Cunobelin, s felveszi a Rex Brittonum (britek kirlya) cmet. Cunobelin pnzt! is veretett, gy kereskedelmi kapcsolatba kerlt Rmval. Halla utn azonban birodalma sszeomlott, s Claudius knnyen hdtotta meg. Br a trzsek egy rsze megprblt ellenllni egy bizonyos Caradoc vezetsvel-fogsgba is esett, azonban btorsgt tisztelve elengedtk. Az elfoglalt terleteken a rmaiak megszerveztk Britannia provincit, s megkezddtt a keltk ers romanizldsa. De nem az egsz brit szigetvilg kerlt a kezkre, Nyugaton s szakon a kelta trzsek hatalmt nem tudtk megtrni, gy a rmai Britannia provincia alatt a nyugati s dli terleteket rtjk. A rmaiak az lland kelta betrsek ellen Hadrianus csszr parancsra falat ptettek -"Hadrianus fala" ez nagyjbl a mai Anglia s Skcia hatra, romjai a mai napig lthatak. A 2.sz.-ban megjelentek az els keresztnyek, s az j hit elterjedt a szigeteken. 367 krl pogny keltk, piktek s sktok tmadtak a romanizlt terletekre, s elznlett Britannia provincit. A rmaiak 410 krl kirtettk a provicit, mivel nem volt meg a megfelel er a terlet biztostsra. 450 krl rkeznek tbb hullmban a germn angolok, szszok s jtk a mai Skandinvia, fleg Dnia terletrl-"angolszsz honfoglals". A "honfoglals" emlkt rzi a legends keresztny Arthur kirly mondakre. A legenda szerint Badonnl 490 krl "Isten segsgvel" gyztek a britek az angolszsz hdtkkal szemban. A harcok s Arthur kirly halla utn Britannia kis fejedelemsgekre-kirlysgokra esett szt, s ezek kis llekszm seregk lvn sorra buktak el a hdtkkal szemben. A britek visszavonultak Skcia, Wales, rorszg terletre, sok esetben az itt lakk visszatrtek a kelta hagyomnyokhoz. A rmai kultra mvelst jformn csak rorszgban mveltk az ott l szerzetesek. A britek nagy rsze a IX.sz-ra ttr az angol nyelv hasznlatra. Arthur kirly trtnett leginkbb a walesi legendk riztk meg.
A kelta keresztnysg; A szigeten maradt keresztnyek elszakadtak a kontinenstl, s szerzetesi kzssgek ltal ltrehozott, a pspki hatalomtl fggetlen aptok vezetse alatt nllan mkd egyhzakat alaptottak. Ezek fknt rorszg, Wales terletn ltesltek. A VI.sz.-ban mkdtt itt , s vgzett trt munkt Szent Columba s Szent Patrick, rorszg vdszentje. Columba vett rszt a skt terleteken l pognyok trtsben s munklkodott Galliban s Itliban is. Trsa Szent Gallus-rla neveztk el a Sankt Gallen kolostort, hol a honfoglal magyarok is megfordultak s az egyik szerzetes, ki "szer felett brta az italt, akrcsak a pogny magyark nagy tivornyt csaptak-Svjcig jutott. Sankt Gallennek egybknt van labdarg csapata, s bizony feltnnek szurkolik kzt lhers zszlk is, s Svjcban jelents Celtic szimpatizns csoportok vannak.
A cikk megrshoz elssorban Gyrfi Jnos Anglia rvid trtnete cm knyvt hasznltam fel.
|